Izabela Szylko "Dama z blizną"  (fragmenty)

Cieszę się, że go zabili. (…) Należało mu się to. Jest jakaś sprawiedliwość. Śmierć za śmierć. (…) Ja myślę, że prokuratora też przekupili, ale przecież nie mam na to dowodów. Więc może pan uznać, że tego nie słyszał. Wszystko inne mogę udowodnić.


OKAZJA CZYNI MŚCICIELA

czyli jak przechytrzyć prezesa


Tytuł wyboru i śródtytuły pochodzą od wydawnictwa.

Blizna i pamięć

Czasem po takich przeżyciach ludzie otrzymują łaskę niepamięci. Ja, gdy tylko się ocknęłam, doskonale pamiętałam, co ten drań mi zrobił. Pamiętałam każdy szczegół, każdą kropkę na obsranej przez muchy żarówce, zapach stęchłej kiszonej kapusty, ból, który wdzierał się do wszystkich zakamarków mojego ciała, chłód, nawet przenikliwszy od bólu. Pamiętałam błysk brzytwy rozdzierającej mój policzek i wszystko to, co stało się potem.

Hieny

Uruchomiła komputer i wpisała w wyszukiwarkę hasło: Adela Dobosz. (…)

Doniesienia o schwytaniu seryjnego mordercy zwanego Ogrodnikiem zniknęły już z pierwszych stron najważniejszych portali, ale bez trudu udało jej się dowiedzieć, kim był (…)

Pominęła akapity wychwalające sprawną akcję policji, dzięki której udało się ją uratować, i przeszła do opisów obrażeń. Na szczęście nigdzie nie znalazła informacji, że doszło do gwałtu. Owszem, parę razy zdarzyło jej się trafić na tekst, w którym jakaś hiena dziennikarska próbowała dociec: „czy Adela Dobosz, podobnie jak poprzednie ofiary, również została zgwałcona?”, ale nikt nie odważył się odpowiedzieć na to pytanie wprost.

Sondaże to mit

Sondaż to ja panu taki zrobię, jaki pan zamówi. Dzisiaj sondaż ma kształtować opinię publiczną, a nie ją badać. Sondaż jest po to, aby przekonać ludzi, że mają rację, kiedy na pana głosują. (…)

– A w jaki sposób sprawi pan, że wygram?

– Najpierw muszę pana stworzyć, to znaczy pana wizerunek.

– Myślałem, że przyszedł pan do mnie, bo już mam jakiś wizerunek. (…)

– Nie wystarczy jakiś wizerunek. Ludzie nie głosują na konkretnych polityków, bo przecież ich nie znają. Głosują na swoje wyobrażenia o nich. Chodzi o stworzenie takiego wizerunku, takiego awatara, który wygra za pana.

Kłamstwo dotrze do miliona

– Mamy coś na Wolskiego?

– Szukamy. A jak nie znajdziemy, to wymyślimy. A jak nie wymyślimy, to zawsze można wyciągnąć jakiegoś dziadka, co służył w Wehrmachcie. (…) Wypuścimy jakąś minę w ostatniej chwili i zanim zdążą zareagować, będzie już za późno. I nikt nie udowodni, że to my. A w razie czego, zamieścimy sprostowanie. Kłamstwo dotrze do miliona, a sprostowanie do jednej czwartej.

 

Zbrodnia polityczna

– Chciałby pan, żebym teraz wskazał mordercę?

– No, nie… – zmitygował się Olczak. – Chciałbym na razie wiedzieć, czy na pewno zginął od strzału z broni palnej.

– Na pewno do niego strzelono. Ale czy to było przyczyną śmierci, okaże się dopiero po sekcji zwłok. (…)

– Eee… – Olczak bagatelizująco machnął ręką. – Czyli mogę to podać do prasy?

– Radziłbym się wstrzymać do sekcji. (…)

– Nie możemy czekać tak długo. To był mord polityczny. Społeczeństwo powinno jak najszybciej się o tym dowiedzieć.

 

Kobieta z żelaza

Tak, macie rację, jestem silna. Muszę być. (…) jeśli pogrążę się w rozpaczy albo w nienawiści – umrę. Jedynie przekonanie, że mogę uczynić coś dobrego (…) utrzymuje mnie przy życiu.(…) Znów możemy być solidarni przeciw złu. Nie zmarnujmy tego.


Dobre książki to takie, z których można wyłuskać wiele wartościowych refleksji, ale najlepsze – dodatkowo zalewają nas  falą skrajnych emocji, zarówno tych pozytywnych,  jak  i negatywnych. ''Dama z blizną'' z całą pewnością łączy w sobie łączy w sobie obydwie te cechy. Każdy wielbiciel gatunku powinien po nią sięgnąć i na pewno się nie zawiedzie.

Krystyna Meszka 

Literacki świat Cyrysi


Jeżeli wydaje wam się, że przeczytaliście już tyle kryminałów,   że   nic  nie    jest    w stanie was zaskoczyć, tym razem chyba będziecie musieli się poddać. (...)

„Damą z blizną” Izabela Szylko wzniosła polski kryminał na poziom, który trudno będzie przeskoczyć."

Rudolfina

Dom, w którym straszy


"Dama z blizną” to znakomite

crime story, będące jednocześnie niezwykle trafnym komentarzem puentującym naszą obecną rzeczywistość (…) to książka o prawdzie, którą czasami bardzo trudno odkryć. Prawdzie zakamuflowanej w zbrodni niemal doskonałej oraz o prawdzie w świecie polityki.


Wioleta Sadowska

Subiektywnie o książkach


Zakręcona  komedia  kryminalna!
Uczciwy złodziej, perfidna celebrytka
i oszukany kochanek - to musi być mieszanka wybuchowa!

"Nic tu nie jest takie, jak się wydaje na początku, a wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Świetna rozrywka."
Tomasz Radochoński

http://www.nowalijki.com.pl/2018/02/izabela-szylko-szpilki-za-milion.html


"Pełna humoru, przezabawnych bohaterów i wartkiej akcji, przezabawna komedia kryminalna, od której po prostu nie można się oderwać."
Wioleta Sadowska

http://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2018/02/szpilki-za-milion-izabela-szylko.html

"Wciąga niczym ruchome piaski, angażuje wyobraźnie i nie pozwala o sobie zapomnieć. Aż chce się więcej".

Krystyna Meszka

http://www.cyrysia.blogspot.com/2018/02/szpilki-za-milion-izabela-szylko.html


"Mistrzowska intryga bez trupów i niepotrzebnego rozlewu krwi, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. To najbardziej zakręcona książka 2018 roku!
Paula Sieczko

http://www.ruderecenzuje.pl/2018/02/szpilki.html#more


Jacek Sparowski tego samego dnia traci pracę, dziewczynę i dach nad głową. Kiedy wynajmuje pokój u ciotki przyjaciela i zostaje zatrudniony w nowej firmie, wydaje się, że pech wreszcie przestanie go prześladować. Ale prawdziwe kłopoty dopiero się zaczynają.

Lola Marini – polująca na bogatego męża celebrytka, prywatnie była żona Sparowskiego, która kiedyś perfidnie go wykorzystała – planuje szalony przekręt mający jej przynieść fortunę. Na dodatek zabójczo atrakcyjna i wyrachowana Lola chce wrobić w tę aferę przyjaciela Jacka.


Jacek postanawia go ratować, a przy okazji wyrównać rachunki ze swoją byłą żoną. Zaczyna się walka z czasem, mnożą się niespodzianki, a zagadek do rozwiązania wciąż przybywa.


Jak przechytrzyć oszustkę, kiedy największym przeciwnikiem jest własna uczciwość? W tym niełatwym zadaniu pomaga bohaterowi jego gospodyni – emerytowana policjantka, dla której przejście na ciemną stronę mocy również staje się życiowym wyzwaniem.


Dość szybko okazuje się, że w tym wyrafinowanym przekręcie bierze udział  ktoś jeszcze, a główną rolę w komedii pomyłek odgrywają… drogocenne szpilki.

Książka dostępna również w formie audiobooka.

Posłuchaj fragmentu:

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, żeby zabić własną matkę? Majka też nie. Nigdy. A jednak to zrobiła.

Nie musicie jej usprawiedliwiać. Nie starajcie się wybaczyć. Wystarczy, że spróbujecie ją zrozumieć.


"Autorce udało się napisać życiową książkę, która porusza bardzo trudną tematykę toksycznej miłości tak zajmująco, że czyta się ją jednym tchem, a z drugiej strony tak dobitnie, że trafia w sedno, robiąc czytelnikowi mętlik w głowie."
STWOREK VEL OKA
http://erpgadki.pl/blog/index.php/2015/10/28/przeczytaj-zanim-zabijesz-swoja-matke-czyli-lyzeczka-izabeli-szylko/

„Zabiłam moją matkę” – tak rozpoczyna Majka swoje poruszające wyznanie, i nie jest to prowokacja. Jej matka naprawdę nie żyje, a Majka czuje się za tę śmierć odpowiedzialna. Ale czy to znaczy, że jest winna? Na to pytanie czytelnik będzie jednak musiał znaleźć odpowiedź sam.

Bohaterka próbuje się bronić, usprawiedliwiać swoje postępowanie. „To dokładnie tak, jakby twój najlepszy towarzysz broni, który stał zawsze przy twoim boku (…) niespodziewanie wyciągnął broń i zaczął strzelać do ciebie. (…) I wtedy zdajesz sobie sprawę, że ty również musisz sięgnąć po broń. I masz tylko jedno wyjście – musisz strzelić, żeby samemu przeżyć. Co robisz?”

Czy Majka zdoła nas przekonać do swoich racji?

Izabela Szylko opowiada historię ludzi postawionych w sytuacji bez wyjścia. Z jednej strony młoda rodzina, która chciałaby tylko żyć własnym życiem, z drugiej - zaborcza matka, która traktuje córkę jak swoją własność i nie potrafi pogodzić się z faktem, że utraciła wyłączność na miłość. Historia jakich wiele, i każdy kto miał do czynienia z podobnym problemem doskonale wie, jak wielkim wysiłkiem okupione są w takich relacjach nawet najmniejsze kompromisy.

Bohaterka przez cały czas próbuje zmienić swe związki z matką, walczy ze sobą, ale sytuacja ją przerasta. Atmosfera zagęszcza się, jak w klasycznym thrillerze. Osaczona Majka staje przed dramatycznym wyborem – dobro matki albo własne szczęście. Tylko, co to za wybór? Chociaż poczucie obowiązku przez długi czas nakazuje jej troszczyć się o matkę, to jednak instynkt samozachowawczy w końcu bierze górę - Majka decyduje się ratować siebie. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom – jeśli to jest zwycięstwo, to przecież pyrrusowe. Wprawdzie matki już nie ma, ale Majka nigdy nie będzie się w stanie od niej uwolnić. Pozostanie z piętnem zbrodni na całe dalsze życie.

W tej opowieści nie będzie happy endu, nikt nie przejdzie nagłej przemiany i nie stanie się nowym, lepszym człowiekiem. Czytelnik nie dostanie gotowej recepty na rozwiązanie swoich własnych problemów. Na pewno jednak otrzyma solidną porcję emocji i dużo tematów do przemyśleń. I bez wątpienia – ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.


Książka dostępna obecnie tylko w formie audiobooka.

Posłuchaj fragmentu:

Znany aktor – Jacek Jarecki - skazany za zamordowanie swej kochanki wychodzi po dziesięciu latach na wolność ułaskawiony przez prezydenta. Twierdzi, że jest niewinny i chce tego dowieść za wszelką cenę.


Udaje mu się nakłonić Małgorzatę – wyrzuconą właśnie z pracy ambitną prokurator, aby przeprowadziła śledztwo, tym razem prywatnie, jeszcze raz. Wiele wskazuje na to, że Jarecki został w morderstwo wrobiony, ale im wnikliwiej Małgorzata bada jego przeszłość, tym więcej zaczyna mieć wątpliwości.


Do jakiego stopnia można wierzyć Jackowi? Jeśli nawet nie zabił, czy znaczy to, że jest niewinny? A jeszcze sam zainteresowany wyraźnie coś przed nią ukrywa.

Jak prokurator sprawdzi się w roli obrońcy? Czy Małgorzacie uda się znaleźć mordercę?

Tymczasem Małgorzata nawet nie wie, że śledztwo, które prowadzi ma jeszcze inny, ukryty cel…