IZABELA SZYLKO

Izabela Szylko w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej"  ("Duży Format"),  15.11.2021

Żona polityka, który najgłośniej sprzeciwia się aborcji zostaje zgwałcona i zachodzi w ciążę. I co dalej.

Rozmawiała: Rudolfina, www.czytacz.pl

♦ Dziennikarka, reżyserka, scenarzystka, producentka i pisarka (w zależności od potrzeb).

♦ Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a dyplom reżysera i producenta telewizyjnego uzyskała w Media Production Services (Londyn).

♦ Publikowała m.in. tygodniku „Film”, miesięczniku „Kino” i tygodniku „The Warsaw Voice”.
W latach 1991 -2001 pracowała w Telewizji Polskiej jako reporter i reżyser filmów dokumentalnych m.in. w programie „Ekspres Reporterów”.

♦ Od 2001 – samodzielny producent. Zrealizowała m.in. cykl programów dokumentalnych na zlecenie Amerykańskiej Agencji do Spraw Rozwoju Międzynarodowego (USAID): „Wszystko jest informacją”, „Po powodzi”, „CHF - krok po kroku” oraz kilka dokumentów dla TVP (m.in. „Wiesław Myśliwski – miejsca, których nie ma”, „Najdłuższa podróż Józefa Barana”).

♦ W 2006 r. jej debiutancka powieść „Madonna z hiacyntem” została nagrodzona w konkursie na powieść kryminalną, organizowanym przez Wydawnictwo „Rzeczpospolita” (książka ukazała się w 2007r.).

♦ W 2008r. zrealizowała debiut fabularny „NIEZAWODNY SYSTEM” według własnego scenariusza (producent: WFDiF), który zdobywał nagrody na międzynarodowych festiwalach.

♦ W 2008/9r.  brała  udział  w  Międzynarodowych  Warsztatach  Scenariuszowych  ScriptEast,  a  w 2013 r. 
w Międzynarodowych Warsztatach Scenariuszowych Sources 2.

♦ W 2014r. jej scenariusz pt. „Łyżeczka” będący adaptacją powieści o tym samym tytule znalazł się w finale konkursu scenariuszowego Script Pro, najważniejszego w Polsce konkursu dla scenarzystów.

♦ Producentka i wydawca audiobooków.

♦ Wykładowca podstaw pisania w szkole MASZYNA DO PISANIA.

♦ Recenzentka scenariuszy i scriptdoctorka.

♦ Ostatnio, najczęściej pisarka.

Izabela Szylko w wywiadzie dla portalu nakanapie.pl

"Rynek wydawniczy to dżungla. Może warto pokazać ją od środka, w krzywym zwierciadle, z uwzględnieniem wszystkich pułapek, które czyhają na naiwnego autora. Naprawdę, trzeba mieć oczy z tyłu głowy, żeby nie dać się wykiwać. "

Izabela Szylko odpowiada na pytania internautów

"Wyobrażam sobie, że można zaplanować doskonałą zbrodnię, ale nie ma się wpływu na okoliczności. Zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidywalnego, co zamiesza w idealnym planie, albo przez nieuwagę można popełnić błąd, przez który wszystko się sypnie. Zbrodnia doskonała – to zbrodnia spontaniczna, bez motywu, bez planu, jednorazowa."

Izabela Szylko w rozmowie z Wioletą Sadowską   "Subiektywnie o książkach"

"Od dawna się zastanawiałam, co by było, gdyby żona któregoś z tych polityków, którzy najgłośniej sprzeciwiają się aborcji została zgwałcona i zaszła w ciążę."IZABELA SZYLKO WYWIADY ARCHIWUM: