Autorką fotosów jest Małgorzata Mikołajczyk

Maria ma przeszło 80 lat i pochodzi z arystokratycznej rodziny, która straciła wszystko w czasie wojny. Mieszka samotnie w kawalerce, nie ma żadnych krewnych, żyje skromnie z emerytury. Ma nawet cichego wielbiciela – sąsiada Leona, którego uczy francuskiego, żeby mógł porozumieć się z wnukami mieszkającymi we Francji. Wydawałoby się – zwykła staruszka.

Nikt z najbliższego otoczenia nie zna jednak jej prawdziwej namiętności. Maria regularnie grywa w kasynie w ruletkę. Potrafi jednak zachować umiar. Zawsze ściśle określa sumę, którą może wydać, wedle zasady: „nie ryzykuj tego, co niezbędne w pogoni za tym, co zbyteczne”.


Nie zawsze tak było. Historia życia Marii kryje jakąś tajemnicę związaną z hazardem. Wiąże się ona z diamentowym naszyjnikiem, który Maria straciła przed laty i który właśnie został wystawiony na sprzedaż w pobliskim antykwariacie. Maria otrzymała naszyjnik od narzeczonego, który zginął na wojnie. Teraz nareszcie ma szanse go odzyskać.

Naszyjnik kosztuje majątek. Maria nie ma tylu pieniędzy, może liczyć tylko że wygra je w ruletkę, jeżeli zastosuje system. W kasynie Maria poznaje Juliana – młodego hazardzistę, który będzie miał niebagatelny wpływ na jej życie.

Jaką tajemnicę kryje naszyjnik? Na czym polega ów dziwny system? Dlaczego może zadziałać tylko raz w życiu? Komu jeszcze zależy na zdobyciu naszyjnika? Czy Marii uda się w końcu go odzyskać? Czy przyniesie on jej szczęście?